دکتر بیژن موحدیان

متخصص جراحی فک و صورت و زیبائی


برای اولین بار در اصفهان

ریاست انجمن جراحی اصفهان

آدرس مطب

میگرن فک و افسردگی

دردهای مفصل گیجگاهی - فكی، اغلب با اختلال و درد در اعضای دور و بر آن همراه است. یكی از این دردها، درد در عضله گیجگاهی سر است. در واقع التهاب مفصل گیجگاهی فكی ممكن است به درد و التهاب در عضله نزدیك آنكه به عضله گیجگاهی معروف است، منتهی شود. اگر می خواهید بدانید این عضله در كجا قرار گرفته است، دو دست خود را روی شقیقه هایتان بگذارید و بعد دندانهایتان را روی هم فشرده، آنها را روی هم بلغزانید. در این حالت انقباض قوی عضله های گیجگاهی را زیر دستهایتان احساس می كنید.

اختلال در كار مفصل فكی ممكن است بدون هیچ علامت دیگری تنها سردردهای شدید و دورهای خصوصا در ناحیه شقیقه ها ایجاد كند. كسانی كه این سردردها را تجربه كردهاند، میگویند كه در حالت سردرد شدید، انقباض شدیدی را تجربه میكنند، طوری كه انگار كلاهی دو سایز تنگتر از اندازه خود را به سر كردهاند. درد مثل حلقهای اطراف سر را دربرمیگیرد و حالتی بسیار شبیه سردردهای میگرنی ایجاد میكند. بسیاری از افراد با عود مرتب اینگونه سردردها، مدتهای طولانی تحت درمانهای سردردهای میگرنی قرار میگیرند، حال آنكه با یك معاینه و تشخیص صحیح و بههنگام از سوی جراح فک و صورت و درمان اختلال مفصل گیجگاهی - فكی در آنها، سردرد آنها برای همیشه برطرف خواهد شد.

یكی از بیماریهای دیگری كه ارتباط عجیبی با مشكل مفصل گیجگاهی فكی دارد، افسردگی است. دیده شده كه بسیاری از افرادی كه دچار بیماری مفصل گیجگاهی فكی هستند، از افسردگی رنج میبرند. علت آن دردهای شدید، مزمن و طولانی است كه این بیماران تحمل میكنند و اغلب آنها علت بیماری و دردهای مزمن خود را نمیدانند. تحقیقات نشان داده است كه مغز به دنبال تجربه دردهای طولانیمدت، فرمان ترشح نوعی عامل شیمیایی را میدهد كه به افسردگی منجر خواهد شد.

تمام این اطلاعات میتواند شما را به نوعی آگاهی درباره اهمیت مفصل گیجگاهی فكی برساند. به عبارتی، اگر شما دردهای مزمن و طولانی مدتی را در ناحیه گوش و یا سر خود تجربه میكنید، بدون آنكه دلیلی برای آن پیدا شده باشد، لطفا كمی هم به بیماری مفصل گیجگاهی فكی مشكوك شده و در این باره مشورتی با یك جراح متخصص فک و صورت انجام دهید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، جنب داروخانه دی ، ساختمان زیتون ، طبقه یک ، واحد چهار
تلفن : 36268390 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیفیلم های آموزشیبرنامه هفتگیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری تصاویر جراحیفعالیت ها